Teknoloji

Avrupa Donanım Ödülleri sahiplerini buldu!

Avrupa Donanım Birliği (EHA), 2020 yılının kazananlarını resmen açıkladı. Bundan 6 yıl önce kurulan Avrupa Donanım Birliği, bu zamana kadar 400 bin makaleye imza attı. Kurul tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucunda, Avrupa Donanım Ödülleri sahiplerini buldu.

Donanım tarafında Amerikalı silikon üreticisi AMD, aldığı ödüller ile dikkatleri üzerine çekti.

Avrupa Donanım Ödülleri AMD tarafından domine edildi

Aldığı ödüller ile dikkatleri üzerine toplayan AMD, hem işlemci hemde ekran kartı tarafında birçok ödüle layık görüldü. Avrupa Donanım Birliği (EHA) tarafından yapılan değerlendirmeler, sadece ürünün performansına göre değerlendirilmiyor. Donanımların fiyat etiketleri de performansları ile birlikte değerlendirilmeye alınıyor. Konuyu daha fazla uzatmandan ödüllere geçelim.

En iyi işlemci ödülünün sahibi de Ryzen 9 3950X oldu. 16 çekirdek ve 32 izlekten oluşan işlemci, 4.7 GHz turbo frekansa sahip. 7 nm litografiye sahip işlemci, hem oyuncular hemde profesyonel kişilerin kullanımına uygun.

En iyi ekran kartı mimarisi ise AMD Radeon 5700 XT modeline gitti. Tanıtılmasının ardından bazı yazılım sorunları ortaya çıkmış olsa da, bu sorunların birçoğu giderilmiş durumda. Fiyatına göre sunduğu performansı ile öne çıkan 5700 XT, AMD’nin yüzünü güldürdü.

Avrupa Donanım Ödülleri kapsamında verilen en iyi oyun ürünü ödülü de Ryzen 5 3600 işlemcisine gitti. Dünya genelinde birçok kullanıcı tarafından tercih edilen işlemci, AMD’nin en çok satanları arasında. 6 çekirdek ve 12 izleğe sahip işlemci, uygun fiyatının yanı sıra yüksek performans sunabiliyor.

Hız aşırtma için seçilen en iyi donanım da Ryzen 3 3300X oldu. AMD’nin alt ve orta segment için geliştirdiği yeni işlemci, fiyatına kıyasla yüksek seviyede hız aşırtma sunabiliyor.

En iyi yeni teknoloji ödülü de AMD’nin işlemci dizaynına gidiyor. Ryzen işlemcilerde kullanılan Chiptlet dizaynı, AMD’nin işlemci kanadında öne geçmesini sağladı.

Yılın ürünü ise AMD’nin Ryzen işlemcilerine gitti. 3. nesil ile birlikte 7 nm litografiye geçen AMD, watt başına düşen performans konusunda oldukça ilerledi.

Diğer ödüllere buradan erişebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı